ورودی اطلاعات کتاب برای صدور فیپا کمتر شده است

فریبرز خسروی، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، درباره شرایط و روند صدور فیپا کتاب‌ها در ایام کرونا گفت: با افتتاح پنجره واحد نشر، دیگر لازم به مراجعه چندباره ناشران برای دریافت فیپا، شابک و مجوز انتشار به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، خانه کتاب و ادبیات ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. تمامی روندهای دریافت فیپا با سهولت درحال انجام است و ناشران صرفا با یک بار ورود اطلاعات کار خود را انجام می‌دهند. این جریان، اقدام ناشران را در شرایط کرونا آسان‌تر کرده است.

وی افزود: روزانه 250 تا 300 عنوان کتاب برای فهرست‌نویسی اولیه پیش از چاپ در بخش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ورود اطلاعات می‌شود که این رقم در مجموع ماهانه، نزدیک به 6000هزار عنوان درخواست ثبت شده فیپا در سامانه، می‌رسد.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین درباره زمان صدور فیپا برای ناشران توضیح داد: فهرست‌نویسی هر عنوان کتاب بین پنج تا شش روز طول می‌کشد تا پس از انجام به ناشران ارائه شود.

خسروی عنوان کرد: البته تمامی این اقدام‌ها آنلاین انجام می‌شود و دیگر نیاز به حضور ناشران به‌ویژه در شرایط کرونا نیست.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره تغییرات روند صدور فیپا کتاب‌ها در شرایط کرونایی بیان کرد: شرایط حاکم بر جامعه در این روند اختلالی ایجاد نکرد و حتی تلاش کردیم که در ایام تعطیلات عید نیز از طریق دورکاری فعالیت‌ها را ادامه بدهیم. البته باید گفت که در این شرایط ورودی اطلاعات کتاب‌ها برای صدور فیپا کمتر شده است.

وی در پایان درباره اقدام درحال انجام سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: امیدواریم که بتوانیم بحث مستندسازی را در کتابخانه ملی کشوری کنیم و مستند اسامی افراد، مولفان، پدیدآوردندگان، اسامی جغرافیایی، موسسات و تمدن‌ها را در قالب سامانه‌ای پدید بیاوریم تا همه مراکز و کتابخانه‌های کشور بتوانند به‌صورت آنلاین از آن بهره‌مند شوند.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

رونمایی کتاب حرف دل برگزار خواهد شد

کتاب خلاصه مقالات و برنامه روزانه نوزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان

پوستر نوزدهمین کنگره اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان

رونمایی کتاب کم حرف برگزار خواهد شد

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست