1. خانه
  2. /
  3. کتب علوم انسانی
  4. /
  5. اجتماعی
  6. /
  7. مستند اجتماعی؛رمزگان امر به معروف

مستند اجتماعی؛رمزگان امر به معروف

پدیدآوران :سید بشیر حسینی , مسعود وثوقی
تعداد صفحه :183
قطع کتاب : رقعی
300,000 ریال

موجود در انبار

دسته : اجتماعی, کتب علوم انسانی
کلمات کلیدی: آمریکا, اجتماعی, افشاگری, افکار عمومی, امر به معروف و نهی از منکر, ایرانارسانه, اینترنت, باراک اوباما, بین المللی, جمهوری اسلامی, چین, دیپلمات, رسانه, رمزگان, سایبر, سیاست, سید بشیر حسینی, صحافی, فرهنگ, فضای مجازی, کرونا, موحدیان
بررسی کتاب

 

  • معرفی کتاب :

امر به معروف و نهي از منکر فرآيندی به منظور نظارت اجتماعی است، امر به معروف دست کم دارای سه شرط است: رغبت، قدرت و اذن. چنين نيست که هر که دوست داشته باشد بتواند معروف را برای مردم بشناساند؛ زيرا همگان بر اين امر قدرت ندارند و اگر هم قدرت داشته باشند، اذن چنين کاری را ندارند. چنانچه کسی از هر سه ويژگی برخوردار باشد، سعادت در حق او و کار او تمام خواهد شد
رسانه‌های جمعی در جامعه اسلامی، زمينه‌های لازم برای برخورداری از اين سه ويژگی را دارند. از يک سو، رغبت به امر به معروف و نهی از منکر با فعاليت رسانه‌ای درهم آميخته است. اقدام به فعاليت رسانه‌ای در حقيقت، گام گذاشتن در مسير هدايت همه ‌جانبه‌ي مخاطبان است. در این کتاب به معرفی و تحلیل مسیر هایی که رسانه در امر خطیر امر به معروف و نهی از منکر می تواند داشته باشد می‌پردازد.


 

  • بخشی از کتاب :

برخی از هنجارها، از سوی فرمانروايان جامعه نهاده می‎شوند و پاره‎ای در طول زمان و به تدريج ضرورت وجودی می‎يابند و بعضی نيز از جانب اديان و ايدئولوژی‌های معمول در جامعه، رايج می‎گردند و موافق بسترهای فرهنگی جامعه شکل و عمل پيدا می‎کنند. آنچه غيرقابل ‌انکار است، اين است که هنجارها با آداب، رسوم، سنت‌ها، عرف معمول و ارزش‌های اجتماعي مناسبت دارند.
مفهوم نو پدیدی که در مبحث هنجار، قوانین، آداب، رسوم و… چندی است مطرح می‌شود، مفهوم فقر فرهنگی است. متأسفانه هر وقت صحبت از فقر می‌شود، ذهن ما به سرعت به سمت نبود آب و غذا، بیکاری، خط فقر، قشر آسیب‌پذیر و سایر مفاهیم مشابه می‌رود. یعنی ناخودآگاه ذهن ما، فقر را یک مسئله کاملا اقتصادی می‌داند؛ اما این تمام ماجرا نیست. فقری اسفبارتر از فقر اقتصادی وجود دارد که ممکن است گریبان قشرهای بیشتری از جامعه را بگیرد. این فقر برای آسیب زدن به اشخاص به نوع غذایی که می‌خورند، محلی که زندگی می‌کنند و میزان تحصیلاتی که دارند، اندک توجه‌ای ندارد. این فقر به این معنا است که ما چندی از قوانین، آداب، رسوم و… را یا نمی‌دانیم یا می‌دانیم و فراموش کرده‌ایم و یا می‌دانیم و فراموش هم نکرده‌ایم ولی عمل کردن به آن برایمان فایده‌ای ندارد. اگر ندانیم که با یک آموزش ساده ماجرا حل می‌شود، اگر بدانیم و فراموش کرده باشیم نیز با تذکر گرفتن مسئله مرتفع خواهد شد؛ اما اگر بدانیم ولی فایده‌ای برایمان نداشته باشد که به آن عمل کنیم یک ناهنجاری به نام خودخواهی رخ می‌دهد.

جزئیات
پدیدآور: مسعود وثوقی, سید بشیر حسینی

تعداد صفحه: 183

قطع کتاب: رقعی

رده سنی: بزرگسالان, جوان

نوبت چاپ: اول

تاریخ نشر: 1398

نوع جلد: شومیز

نوع چاپ: سیاه و سفید

زبان: فارسی

شابک: 978-600-7227-70-1
نقد و بررسی‌ها (0)

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مستند اجتماعی؛رمزگان امر به معروف”

کتاب‌های مرتبط

فهرست