بررسی کتاب

 

  • معرفی کتاب :

امر به معروف و نهي از منکر فرآيندي به منظور نظارت اجتماعي است،امر به معروف دست کم داراي سه شرط است: رغبت، قدرت و اذن. چنين نيست که هر که دوست داشته باشد بتواند معروف را براي مردم بشناساند؛ زيرا همگان بر اين امر قدرت ندارند و اگر هم قدرت داشته باشند، اذن چنين کاري را ندارند. چنانچه کسي از هر سه ويژگي برخوردار باشد، سعادت در حق او و کار او تمام خواهد شد (نوري، 1408 قمري، 348).

رسانه‌هاي جمعي در جامعه اسلامي، زمينه‌هاي لازم براي برخورداري از اين سه ويژگي را دارند. از يک سو، رغبت به امر به معروف و نهي از منکر با فعاليت رسانه‌اي در هم آميخته است. اقدام به فعاليت رسانه‌اي در حقيقت، گام گذاشتن در مسير هدايت همه ‌جانبه‌ي مخاطبان است ,در این کتاب به معرفی و تحلیل مسیر هایی که رسانه در امر خطیر امر به معروف و نهی از منکر می تواند داشته باشد می پردازد.


 

  • بخشی از کتاب :

برخي از هنجارها، از سوي فرمانروايان جامعه نهاده مي‎شوند و پاره‎اي در طول زمان و به تدريج ضرورت وجودي مي‎يابند و بعضي نيز از جانب اديان و ايدئولوژي‌هاي معمول در جامعه، رايج مي‎گردند و موافق بسترهاي فرهنگي جامعه شکل و عمل پيدا مي‎کنند. آنچه غيرقابل ‌انکار است، اين است که هنجارها با آداب، رسوم، سنت‌ها، عرف معمول و ارزش‌هاي اجتماعي مناسبت دارند (آراسته‌خو، ۱۳۷۰، ۵۵4).

مفهوم نو پدیدی که در مبحث هنجار، قوانین، آداب، رسوم و … چندی است مطرح می‌شود، مفهوم فقر فرهنگی است. متأسفانه هر وقت صحبت از فقر می‌شود، ذهن ما به سرعت به سمت نبود آب و غذا، بیکاری، خط فقر، قشر آسیب‌پذیر و سایر مفاهیم مشابه می‌رود. یعنی ناخودآگاه ذهن ما، فقر را یک مسئله کاملا اقتصادی می‌داند؛ اما این تمام ماجرا نیست. فقری اسفبارتر از فقر اقتصادی وجود دارد که ممکن است گریبان قشرهای بیشتری از جامعه را بگیرد. این فقر برای آسیب زدن به اشخاص به نوع غذایی که می‌خورند، محلی که زندگی می‌کنند و میزان تحصیلاتی که دارند، اندک توجه‌ای ندارد. این فقر به این معنا است که ما چندی از قوانین، آداب، رسوم و … را یا نمی‌دانیم یا می‌دانیم و فراموش کرده‌ایم و یا می‌دانیم و فراموش هم نکرده‌ایم ولی عمل کردن به آن برایمان فایده‌ای ندارد. اگر ندانیم که با یک آموزش ساده ماجرا حل می‌شود،. اگر بدانیم و فراموش کرده باشیم نیز با تذکر گرفتن مسئله مرتفع خواهد شد؛ اما اگر بدانیم ولی فایده‌ای برایمان نداشته باشد که به آن عمل کنیم یک ناهنجاری به نام خودخواهی رخ می‌دهد.

جزئیات
پدیدآور: مسعود وثوقی, سید بشیر حسینی

تعداد صفحه: 183

قطع کتاب: رقعی

رده سنی: بزرگسالان, جوان

نوبت چاپ: اول

تاریخ نشر: 1398

نوع جلد: شومیز

نوع چاپ: سیاه و سفید

زبان: فارسی

شابک: 978-600-7227-70-1
نقد و بررسی‌ها (0)

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مستند اجتماعی؛رمزگان امر به معروف”

کتاب‌های مرتبط

فهرست