سوالات متداول

چگونه می‌توانم نویسنده باشم؟
چگونه می‌توانم کتاب چاپ کنم؟
هزینه چاپ کتاب رو باید خودم بپردازم؟
حق التألیف من چی میشه؟
روند مراحل چاپ کتاب چگونه است؟
اگر خودم سرمایه گذاری کنم، کتابم رو کجا بفروشم؟
چگونه می‌توانم نویسنده باشم؟

اگر شما نوشته ای دارید،اثر پژوهشی، ترجمه، پایان نامه، تحقیق و یا اگر فکری در ذهن و داستانی در سینه دارید که تا کنون فرصت نکردید آن را تایپ یا ویرایش کنید، نگران هیچ چیز نباشید، شما نویسنده ای هستید که با کمک ما می‌توانید کتابتان را چاپ کنید.

ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که برای مراجعه به ما نیازی نیست همه اثر را کامل کنید! بلکه سعی کنید در ابتدای راهتان از مشاوره رایگان انتشارات ایرانارسانه کمک بگیرید تا خروجی مطلوبی داشته باشید و از پرداختن به مطالب غیرضروری در متن و محتوای کتاب جلوگیری شود.

پس همین حالا شروع کنید…

چگونه می‌توانم کتاب چاپ کنم؟

ابتدا باید متن اثر شما توسط ناشر مطالعه و بررسی شود.

ناشر شخصیتی حقوقی است که امین اسناد شماست و شما می‌توانید با اطمینان خاطر تمامی یا بخشی از متن کتابتان را برای بررسی در اختیار ایشان بگذارید.

ناشر پس از مطالعه اثر، باتوجه به مختصات مورد علاقه شما از کتاب، مانند قطع کتاب و نوع چاپ و صحافی، اقدام به محاسبه قیمت کتاب می‌کند و به قیمت پروژه به شما اعلام می‌شود و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که این کار رو انجام دهید یا خیر.

همه این مشورت‌ها و محاسبه قیمت رایگان می‌باشد.

هزینه چاپ کتاب رو باید خودم بپردازم؟

اساسا چاپ کتاب هزینه‌های سنگینی ندارد و اگر ناشر امکان سرمایه گذاری روی کتاب شما را نداشته باشد باید خودتان تأمین هزینه نمایید یا برای کتابتان اسپانسر (سرمایه گذار) بیابید. اما اصلا نگران هزینه ها نباشیدچون می‌توانید بصورت قسطی در سه قسط یک ماهه پرداخت داشته باشید.

ایرانارسانه در کنار شماست…

حق التألیف من چی میشه؟

تنها درصورتی که ناشر اقدام به سرمایه گذاری روی کتاب کرده باشد، مبلغی بعنوان حق التألیف به مولف پرداخت می‌شود و اگر خود نویسنده سرمایه گذاری کرده باشد، (چون تمام منافع مالی ماحصل فروش کتاب متعلق به نویسنده است) پس لزومی به پرداخت حق التألیف توسط ناشر نمی‌باشد.

روند مراحل چاپ کتاب چگونه است؟

قبل از هرچیز به این نکته توجه داشته باشید که تمامی این مراحل را ناشر انجام می‌دهد و شما نویسنده گرامی ملزم به انجام هیچ یک از کارهای زیر نیستید.

ابتدا متن کتاب از دستنویس تبدیل به فایل می‌شود. (تایپ و حروفچینی) سپس پرینتی از متن تهیه می‌شود و به شما تحویل داده می‌شود تا غلط گیری انجام گردد. بعد از غلط‌گیری فایل آماده صفحه آرایی می‌شود و در قالب کتاب قرار می‌گیرد و بعد از صفحه آرایی مجدد پرینتی تهیه می‌شود تا به رویت و تائید نویسنده برسد و موارد اصلاحی احتمالی اعمال و پس از تائید نویسنده…

برای کتاب درخواست شابک می‌شود (شماره استاندارد بین المللی کتاب) و پس از اخذ شابک برای متن کتاب از کتابخانه ملی درخواست شناسنامه (فیپا) می‌شود و پس از ده روز کاری فیپا صادر می‌گردد. پس از صدور فیپا برای کتاب طراحی جلد انجام می‌شود و مجدد ماکتی از کتاب تهیه می‌گردد تا به روئیت و تائید نویسنده برسد و موارد اصلاحی احتمالی رفع گردد و پس از تائید نویسنده متن و جلد کتاب برای اخذ مجوز چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد تا هیأت برسی کتاب پس از بررسی های لازم به کتاب مجوز چاپ دهند.

پس از صدور مجوز چاپ، ناشر مجاز است تا نسبت به چاپ و صحافی کتاب اقدام نماید، پس از چاپ و صحافی تعدادی از نسخ کتاب تحویل کتابخانه ملی و آرشیو وزارت ارشاد و خانه کتاب می‌گردد و تعدادی هم توسط خود ناشر آرشیو می‌شود (جمعا 15 نسخه) در انتها همه کتاب‌ها تحویل سرمایه گذار می‌شود تا برای ارسال به مراکز پخش و یا کتابفروشی ها و یا فروشگاه‌های اینترنتی عرضه گردد.

لازم به ذکر است که همه این مراحل را ناشر انجام می‌دهد و همانطور که در توضیحات آمده در تمامی مراحل ماکتی از کتاب تهیه می‌شود تا روند مراحل کار طبق نظر و سلیقه شما و با نظارت و تائید شما پیش رود و شما می‌توانید در تمام مراحل روی پروژه نظارت داشته باشید.

اگر خودم سرمایه گذاری کنم، کتابم رو کجا بفروشم؟

شما می‌توانید به مراکز پخش کتاب، کتابفروشی‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی مراجعه کنید و کتابتون رو بطور امانی عرضه کنید.

اما ما در این مرحله نیز بازهم درکنار شما هستیم تا رسانه واقعی شما باشیم، شما می‌توانید کتاب‌های خود را در فروشگاه اینترنتی ایرانارسانه عرضه نمایید.

پاسخ سوالتان را پیدا نکردید؟

فهرست